WorldFood Istanbul'da Kenya ağırlanacak

Sondevir Ekonomi 

ITE Turkey tarafından düzenlenen WorldFood Istanbul, bu yıl ilk kez düzenlenen “Konuk Ülke Projesi”nde, ekonomisinin %27’sini tarım sektörü oluşturan Kenya’yı ağırlayacak. Fuar, bölge sektör temsilcilerini bir araya getirerek yeni iş ve işbirliği fırsatları yaratılmasına katkı sağlayacak.

WorldFood Istanbul ve Ipack Turkey fuarlarına paralel düzenlenecek olan “Konferans Programları” da sektörel bilgi ve deneyim paylaşımı konusunda önemli bir platform oluşturacak. 4 gün boyunca devam edecek 24. WorldFood Istanbul; içecek, süt ve süt ürünleri, et ve tavuk ürünleri, yaş meyve ve sebze, deniz ürünleri, dondurulmuş ürünler, temel gıdalar ve yağlar, şekerli mamuller, unlu mamuller, kuruyemiş ve gıda katkı maddeleri başta olmak üzere pek çok ürünün yer alacağı katılımcı profiline ev sahipliği yapacak.

Geniş bir yelpazede üretim yapan gıda sektörü için büyük bir öneme sahip olan ambalaj, paketleme ve gıda işleme sistemleri ile ilgili son teknoloji ürün ve hizmetlerin sergileneceği 31. Ipack Turkey’de ise; ambalajlar, ambalaj ve paketleme makineleri, gıda işleme makine ve ekipmanları, yardımcı ekipman ve sistemlerinin dahil olduğu ürün grupları sergilenecek. Bunun yanında bu yıl ilk kez bünyesine iki yeni özel bölümü dâhil eden fuarlar, katılımcı ve ziyaretçilerini Soğuk Zincir, Depolama Sistemleri, Soğutma, Havalandırma ve Lojistik Özel Bölümü “ColdChain Expo Eurasia” ve Gıda İşleme Makine ve Ekipmanları Özel Bölümü “WorldFoodTech” ile buluşturacak. WorldFood Istanbul kapsamında yer alan Gıda Katkıları Özel Bölümü “Ingredients Turkey” de bu yıl da yine fuarda yerini alacak.

Bölgenin soğuk zincir sektörüne yönelik ilk uzmanlaşmış etkinliği olma özelliğini taşıyanColdChain Expo Eurasia özel bölümünde ise Soğuk Zincir Hizmetleri, Soğuk Nakliyat ve Ekipmanları, Soğuk Depolama ve Ekipmanları konusunda faaliyet gösteren firmaların en son ürün, hizmet ve teknolojileri ziyaretçilerle bir araya getirilecek. 31. Ipack Turkey içinde bu yıl ilk kez yer alacak Gıda İşleme Makine ve Ekipmanları Özel Bölümü –WorldFoodTech’te ise, gıda işlemede kullanılan makine ekipmanları ve üretim teknolojilerindeki en son yenilikler sektör ile buluşacak.

ITE Turkey Hızlı Tüketim & Enerji Grup Direktörü Atilla Marangozoğlu; “Milli gelirimizin %14’ü, ihracatın %15’i ve istihdamın yaklaşık %40’ı tarım sektöründe olan ülkemizde gıda sektörü; 2015 yılında %9 büyüyerek 360 milyar dolar düzeyine ulaştı. Gıda sanayi bağlamında Türkiye ihracat yapmakta ve gıda ürünleri ihracatı, tarım ürünleri ile birlikte dış satım yoluyla ülkemize önemli ölçüde gelir sağlıyor. 131 milyon dolar ihracat rakamına ulaştığımız Kenya da bu yıl, DEİK işbirliği ile ilk kez düzenleyeceğimiz “Konuk Ülke Projesi” kapsamında ağırlanacak. Çay ve kahve başta olmak üzere tropik meyveler, mısır, şeker, bezelye ve patates ihracatında dünyada önemli bir paya sahip olan Kenya’nın “Konuk Ülke” olarak ağırlanmasının iki ülke arasındaki gıda sektörü ticaretinin büyümesinde etkili olacağı inancındayız. Fuar kapsamında düzenlenecek “Kenya - Türkiye Gıda Forumu” ise Kenya’da yatırım yapan ve yatırım yapmış kişi ve kurumların tecrübelerini paylaşacağı verimli bir platform olacak”

Sektörel bilgi ve deneyim paylaşımını üst seviyeye çıkarmak amacıyla WorldFood Istanbul ve Ipack Turkey ile eş zamanlı olarak düzenlediğimiz Konferans Programı’nda; “Türkiye’nin Gıda İthalat Politikaları ve Uygulama Esasları”, “Bakliyat Yılı Projesi”, “Türk Gıda Kodeksine Uygun Etiketleme Yöntemleri ve Tüketicilerin Bilgilendirilmesi”, “Yerel Zincirlerin Gıda Perakendesindeki Durumu” gibi sektör için önem taşıyan konular ele alınacak. Sektörünönemli iş ve bilgi platformları olan fuarlarımızda bu yıl; 45 ülkeden 600’ün üzerinde katılımcı firmayı, binlerce ürün, hizmet ve teknolojisini 16.000’i aşkın ziyaretçi ile buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

EUF – E Uluslararası Fuarcılık ve ITE Turkey Hakkında

ITE Turkey’nin bünyesinde yer alan EUF - E Uluslararası Fuar Tanıtım Hizmetleri A.Ş., ambalaj, enerji, iş makinaları, gıda, mobilya, kırtasiye, promosyon, su ve atıksu arıtma, turizm, raylı sistemler ve lojistik sektörlerinde 1999 yılından fuarlar düzenlemektedir. Uluslararası fuarcılık şirketi ITE Group Plc.’nin küresel bilgi ağı, tecrübesi ve global işbirliklerinin de desteğiyle EUF A.Ş.; ANKOMAK (Uluslararası İş Makineleri, Yapı Elemanları ve İnşaat Teknolojileri Fuarı, IPACK TURKEY (Uluslararası Ambalaj, Paketleme ve Gıda İşleme Sistemleri Fuarı), IWE ISTANBUL WATER EXPO (Istanbul Su ve Atıksu Arıtma Teknolojileri Fuarı ve Konferans, EMITT ( Doğu Akdeniz Seyahat ve Turizm Fuarı), EURASIA RAIL ( Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı), GLOBAL OIL & GAS TURKEY (Türkiye Uluslararası Petrol & Gaz Konferansı) ve WORLDFOOD ISTANBUL’u (Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı) gerçekleştirmektedir.

ITE Turkey Hakkında

ITE Turkey, uluslararası fuarcılık şirketi ITE Group’un Türkiye ofisidir. Türkiye’nin lider sektörlerinde lider fuar organizasyonları düzenleyen ITE Turkey, YEM Fuarcılık, EUF - E Uluslararası Fuar Tanıtım Hizmetleri, Ekin Fuar, Platform Uluslararası Fuarcılık ve TF Fuarcılık şirketlerinden oluşmaktadır.

 

Yapı, turizm, kozmetik, gıda, moda, enerji, ambalaj, iş ve inşaat makineleri, raylı sistemler ve lojistik sektörlerinde Türkiye’nin lider fuarlarını düzenleyen ITE Turkey gücünü, Türkiye ve bölgedeki deneyiminin yanı sıra grup şirketleri arasında yer aldığı ITE Group’un küresel ağından alıyor. 20 ülkede 32 ofisi, 1.000’i aşkın deneyimli personeliyle dünya çapında yılda 240’ı aşkın fuar ve konferans düzenleyen ITE Group Plc.’nin Türkiye ofisi olan ITE Turkey, fuarcılık sektöründeki güçlü küresel ağını, içinde yer aldığı her bir sektöre aktararak, düzenlediği fuarlarda yeni iş, işbirliği ve satınalma fırsatları yaratıyor, bu sektörlerin gelişmesine katkıda bulunuyor.

 

Anahtar Kelimeler:
WorldFood Istanbul
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.